niedziela, 18 sierpnia 2013

Rozstępy - zmora niejednej kobiety

 Po cellulicie kolejnym często występującym defektem skóry są rozstępy. Te tygrysie paski wprawiają w kompleksy niejedną kobietę i wielu nie pozwalają na pokazanie się z odsłoniętym brzuchem, udami czy pupą. Rozstępy - w przeciwieństwie do cellulitu w równym stopniu są problemem kobiet jak i mężczyzn. Dodatkowo - co już trudniej znieść - jeśli przegapi się odpowiedni moment na walkę z nimi - zostaną z nami do końca życia - i już niewiele będzie można zmienić w tej kwestii.
Więc w przypadku rozstępów stare i znane wszystkim powiedzenie że lepiej przeciwdziałać niż leczyć sprawdza się w 100%.

Rozstępy można porównać do blizn. Są to mechaniczne uszkodzenia sieci włókien kolagenu i elastyny jakie występują w naszej skórze. Powstają zwykle w wyniku zbyt szybkiego i zbyt dużego rozciągnięcia skóry. 
W pierwszej fazie - zapalnej - mają kolor czerwono fioletowy - spowodowane jest to jak sama nazwa wskazuje stanem zapalnym jakie ich pojawienie wywołało. Ponadto mogą być lekko wyniosłe tuż nad skórą.Co ważne faza zapalna trwa około 3 miesięcy - i to jest ten okres kiedy jeszcze możemy z nimi walczyć i ta walka przynosi widoczne efekty. 
W drugiej fazie - zanikowej - rozstępy wyraźnie bledną, stan zapalny ustępuje, a rozstępy są koloru
perłowego, mniej widoczne ale już trwale wpisane w nasz wygląd.
Rozstępy najczęściej powstają w wyniku zbyt gwałtownych zmian jakie w krótkim okresie zachodzą w naszym organizmie. I tak mogą się na naszym ciele pojawić w czasie:
 • ciąży - wtedy najbardziej narażone na rozstępy są piersi i brzuch
 • intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży
 • szybkiego i nadmiernego tycia
 • intensywnych treningów - na przykład u kulturystów - kiedy w krótkim czasie intensywnie zwiększają się mięśnie i skóra nie wytrzymuje zmian
Jeśli chodzi o leczenie rozstępów - to jest to trudny i czasochłonny proces, który często daje mierne rezultaty. Szczególnie gdy mamy do czynienia z białymi rozstępami.
Zasadniczo stosuje się dwie grupy sposobów walki z rozstępami:
 1. pobudzanie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu
 2. złuszczanie naskórka - ma na celu spłycenie zmian oraz pobudzenie procesów regeneracyjnych naturalnie występujących w skórze.
Więcej o samych rozstępach jak i sposobach walki z nimi przeczytacie na blogu http://rozstep.blogspot.com a sprawdzone kosmetyki do walki z rozstępami znajdziecie w sklepie internetowym Naturica.pl

Artykuł znajduje się także na stronie Przepis na kobietę.pl

3 komentarze:

 1. niestety i ja mam, z czasów młodości jak rosłam, ale jak zajdę w ciążę to na pewno się okupię w odpowiedni kosmetyk by zaradzić kolejnym lub walczyć z tymi które powstaną

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam :)
  Chciałabym serdecznie Was zaprosić do odwiedzin na moim blogu o masażach i zabiegach jakie wykonuje w swoim gabinecie. Może ktoś z was się na nie skusi...
  Będę dodawała także posty o tym jak dbać o swoją skórę, jakich kosmetyków używać itd.

  http://www.massage-and-physiotherapy.blogspot.com/
  \Mika

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...