środa, 21 marca 2012

Dlaczego powinnaś unikać oleju mineralnego w kosmetykach


Tak, tak. Substancje, które dobrze znasz , których używasz i pewnie których nie podejrzewałabyś o paskudne działanie na Twoją skórę. A jednak…. Jeśli zdarzało Ci się, że po użyciu kremu do twarzy nie wiadomo skąd wyskakiwały Ci pryszcze– to całkiem możliwe, że odpowiedzialne za to były właśnie olej mineralny, parafina lub wazelina zawarte w kremie.
Olej mineralny jest produktem ubocznym destylacji ropy naftowej. Bezwonnym, lepkim i co najważniejsze dla koncernów kosmetycznych tanim.
Stosowanie oleju mineralnego na skórę nie jest najlepszym pomysłem. Nasz organizm nie potrafi sobie z nim poradzić. Nasze ciało nie potrafi rozłożyć go na czynniki pierwsze; nie potrafi go także wydalić z organizmu. Jeśli smarujesz się balsamem do ust zawierającym parafinę – i go połkniesz – to substancja ta będzie w Tobie do końca życia.

Będzie odkładała się w wątrobie, nerkach czy węzłach chłonnych. Dla organizmu to po prostu śmieć, którego nie potrafi się pozbyć i który z całą stanowczością Ci szkodzi.
Pewnie chcesz wiedzieć czemu konkretnie te substancje są takie złe dla Twojej skóry?? Już Ci piszę:
1. Zatykają pory – a przez to Twoja gładka skóra już nie jest taka gładka. Olej mineralny sprzyja powstawaniu zaskórników, zapaleniu meszków włosowych oraz bardzo mocno utrudnia gojenie się podrażnień na skórze – powstałych na przykład przez trądzik czy w wyniku golenia. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa – to ze stanami zapalnymi wywołanymi przez olej mineralny możesz walczyć miesiącami, a nawet latami
2. Tworzą na skórze szczelny film, przez co Twoja skóra nie może się pocić i co równie ważne usuwać toksyn z organizmu.
3. Nie pozwalają, aby składniki odżywcze, minerały, witaminy zawarte w kremie czy innych kosmetykach zostały wchłonięte przez nasz organizm. To olej mineralny może być odpowiedzialny za to, że dany krem nie działa – nie regeneruje, nie odmładza, nie wygładza zmarszczek. W końcu jak ma to robić? Obrazowo przedstawiając to posmarowanie się olejem mineralnym można porównać do szczelnego owinięcia się folią. Wyobraź sobie, że najpierw owijasz się folią od stóp do głów, a potem nakładasz na tą folię krem. Jak myślisz dużo tego kremu jest w stanie wchłonąć Twoja skóra? Pomyśl też jak byś się czuła gdybyś sobie w tej folii posiedziała cały dzień? Kiepsko prawda?? I tak właśnie czuje się Twoja skóra po zastosowaniu przez Ciebie oleju mineralnego.
4. Bardzo mocno spowalniają regenerację naskórka. A jeśli Twoja skóra się nie regeneruje – nie odmładza się – to zaczyna się za szybko starzeć. Czyli stosując krem przeciwzmarszczkowy z parafiną uzyskujesz efekt przeciwny od zamierzonego. Twoja skóra zamiast młodziej wyglądać – szybciej się starzeje. Jeden z Uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych (Johns Hopkins University) jest zdania, iż olej mineralny to jeden (dokładnie drugi na liście) z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie oznak starzenia się skóry.
5. Hamują wymianę gazową oraz metaboliczną w skórze – co oznacza po prostu, że nasza skóra nie oddycha. A dodatkowo sprawia, że na naszej twarzy zatrzymuje się więcej kurzu i bakterii, niż wtedy gdy się nim nie posmarowaliśmy.
6. Doprowadzają do wysuszenia skóry. Jeśli zbyt często i zbyt długo smarujesz się kremami z olejami mineralnymi doprowadzasz do tego, że Twoja skóra przestaje produkować lipidy. Są to substancje wytwarzane przez nasz organizm, jest to naturalna bariera przed utratą wilgoci. Oczywiście skutecznie się jej pozbywasz stosując kremy z olejami mineralnymi
Jak rozpoznać olej mineralny na etykietach kremów i innych kosmetyków:?

Na etykietach mogą być używane nazwy:
paraffin oil; liquid paraffin; paraffinum liquidum; light liquid paraffin (paraffinum liquidum); paraffinum perliquidum;
• oil mist; oil mist (mineral); mineral oil mist; mineral;
• mineral oil hydrocarbon solvent (petroleum); mineral oil (saturated paraffin oil); petroleum;
• white mineral oil; white oil; white mineral oil mist; hydrocarbon oils; petroleum hydrocarbons; paraffinic;
• olej parafinowy; parafina ciekła; parafina płynna; wazelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...