czwartek, 26 stycznia 2012

Kąpiele solankowe – rodzaje, sposób przygotowywania i zażywaniaKąpiele solankowe przygotowuje się poprzez dodanie do wody wysoko zmineralizowanej soli karnalitowej z Morza Martwego, w takiej ilości, aby otrzymać odpowiednie stężenie procentowe soli w wodzie.

W zależności od stężenia soli w wodzie kąpiele solankowe możemy podzielić na 2 kategorie:
• Kąpiele solankowe słabe – o znaczeniu kosmetycznym i odprężającym mieszczące się w przedziale stężenia soli 0,1% – 1 %
• Kąpiele solankowe silnie wspomagające terapie – stężenie soli w przedziale 1% - 6%Stężenie soli w kąpielach solankowych o znaczeniu kosmetycznym i odprężającym tak naprawdę są sprawą indywidualną i zależą od upodobań danej osoby. Mimo iż przyjęło się, że kąpiele te bazują na 0,1% - 1% roztworze soli, to tak naprawdę nie ma przeciwwskazań, aby – jeśli ktoś ma ochotę – stosował silniejsze roztwory 2% - 3%. Kąpiele w silniejszych roztworach stanowią doskonałą profilaktykę dla różnorodnych chorób skóry np. grzybic. Również częstość przygotowywania kąpieli jest sprawą indywidualną. Kąpieli kosmetyczno-odprężające zażywamy wtedy – gdy mamy na to ochotę.

Kąpiele solankowe mające na celu wspomaganie terapii powinny zawierać nie mniej niż 1% soli z morza martwego w roztworze. W terapiach stosowanych na różnego rodzaju choroby skóry, specjaliści od balneoterapii (są to zabiegi lecznicze wykorzystujące wody mineralne w różnych temperaturach, wpływające korzystnie na niektóre schorzenia) zalecają stężenie soli 1% - 3% przy kąpieli całego ciała i nawet 6% w kąpielach częściowych – polegających na zanurzeniu w roztworze poszczególnych części ciała – nóg, rąk, łokci itp.

Kąpiele solankowe mające za zadanie wspomaganie terapii powinny być wykonywane w serii. Oznacza to, że kąpiele wraz z upływem czasu powinny być coraz dłuższe oraz zawierać coraz większe stężenie soli w roztworach. Bardzo dobrze sprawdza się rozpoczęcie kąpieli w solance o niższym stężeniu i w czasie krótszym niż zakładamy docelowo w ilości 2 – 3 kąpiele tygodniowo. Następnie zwiększamy zarówno zasolenie roztworu, wydłużamy czas kąpieli oraz zwiększamy ilość kąpieli do 4 – 5 tygodniowo. Kąpiele o charakterze wspomagającym terapie powinny być zażywane przez okres 4 – 5 tygodni ( tyle samo czasu kuracjusze powinni spędzać nad Morzem Martwym). Inaczej kąpiele solankowe mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.

Pamiętać należy, że wraz ze wzrostem zasolenia w kąpieli solankowej oraz czasem spędzonym w kąpieli należy również wydłużać czas poświęcony na odpoczynek po kąpieli. Z tego też powodu dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie kąpieli solankowych w porze wieczornej – tuż przed położeniem się do łóżka i zaśnięciem.
Po kąpieli nie należy myć ciała mydłem. Jeśli stężenie soli w kąpieli było wysokie możemy lekko spłukać ciało letnią wodą oraz przesuszyć ręcznikiem – nie wycierać.

Kąpiele solankowe należy wykonywać w temperaturze 35 – 40 stopni Celsjusza. Podany przedział temperatury wody jest zbliżony do temperatury ludzkiego ciała – tak więc nie grozi zarówno przegrzanie jak i wyziębienie organizmu podczas kąpieli. Zalecany czas kąpieli to ok. 20 min.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...