poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Zastosowanie - właściwości borowiny w kosmetyce i nie tylko


Borowina jest w rzeczywistości rodzajem torfu, a torf jest specyficznym wytworem natury powstającym z roślin butwiejących w środowisku wodnym. Aby mogło dojść do jego powstania niezbędna jest obecność pewnej ilości drobnoustrojów i ograniczony dostęp powietrza.

Borowina jest więc produktem organicznym, a co najważniejsze: jest produktem bardzo dobrze tolerowanym przez ludzki organizm.

Przyjmuje się, że kariera borowiny w naszym kraju rozpoczęła się w roku 1858, czyli stosunkowo niedawno jak na naturalny środek leczniczy, a jej nazwa pochodzi od borów, czyli lasów porastających torfowiska. Od tamtej pory znaleziono dla niej mnóstwo zastosowań. Trudno się temu dziwić, bowiem właściwości lecznicze (i kosmetyczne) borowiny są przeogromne.


Właściwości lecznicze borowiny
Z uwagi na fakt, iż specyficzny skład borowiny sprawia, że zawarte w niej substancje lecznicze wnikają głęboko do organizmu (zjawisko tzw. dializy skórnej), borowina bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu:
- dolegliwości o charakterze reumatycznym i artretycznym, oraz we wszelkiego rodzaju stanach zapalnych w obrębie narządów ruchu i stawów z łuszczycowym zapaleniem stawów włącznie,
- dolegliwości bólowych o podłożu zwyrodnieniowym,
- nerwobóli, rwy kulszowej, oraz wszelkiego rodzaju porażeniach i niedowładach,
- chorób układu krążenia, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń krążenia w kończynach dolnych,
- chorób kobiecych z niedoczynnością hormonalną jajników włącznie,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (stany zapalne, stany skurczowe, choroba wrzodowa).

Właściwości lecznicze borowiny wykorzystywane są w ramach rehabilitacji (okres rekonwalescencji) po wszelkiego rodzaju operacjach wykonywanych w ramach leczenia wymienionych wyżej dolegliwości.
Pozytywny wpływ borowiny na samopoczucie i zdrowie docenią też panie w okresie około menopauzalnym - borowina łagodzi przykre zjawiska towarzyszące menopauzie.
Warto też wiedzieć, że substancje zawarte w borowinie (białka, enzymy, kwasy, estrogeny i im podobne) wykazują silne działanie regeneracyjne na większość tkanek ludzkiego organizmu oraz świetnie oczyszczają organizm z nagromadzonych w nim toksyn.

Borowina w kosmetyce
Lecznicze właściwości borowiny doceniają nie tylko lekarze, ale i kosmetolodzy. Gabinety kosmetyczne i sklepy internetowe coraz częściej oferują swoim klientkom specjalistyczne zabiegi i kosmetyki borowinowe pomagające w uporaniu się  z cellulitem i wieloma innymi defektami związanymi z urodą. W tym przypadku najcenniejsze są te składniki borowiny, które umożliwiają regenerację tkanek, odżywiają i zwiększają witalność tkanek, oraz umożliwiają usunięcie z organizmu nagromadzonych w nim toksyn.

Specjalistyczne zabiegi borowinowe przeprowadzane są najczęściej w sanatoriach i salonach SPA, po przetworzeniu (produkt naturalny jest gruboziarnisty, niełatwy w stosowaniu). 
Borowina bywa też wykorzystywana jako baza dla maści leczniczych i kosmetyków.
W tej czy innej postaci, o ile nie ma ku temu poważnych przeciwwskazań, warto ją wykorzystać  dla poprawy zdrowia i dla urody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...