niedziela, 5 maja 2013

Brzoza - dlaczego trafiła do kremów??Ma pstrą, popękaną korę, zielone ząbkowane lub trójkątne liście dochodzące do 10 cm, kwitnie od kwietnia do maja – brzoza – jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych drzew spotykanych w Polsce.

Brzoza od wieków była symbolem Matki Ziemi. Kojarzona z płodnością, wzrostem i siłą. Niegdyś uważano, że brzoza to drzewo, które sprawuje opiekę nad innymi, praktykowano medytacji w jej pobliżu, by kontaktować się z bóstwami. Indianie wierzyli, że brzoza jest nośnikiem energii, wsparcia i pokrzepienia, Celtowie natomiast, że kontakt z brzozą ułatwia prowadzenie nowych projektów. Zwiastunka wiosny, na której płatach kory robiono notatki, a gałązki używano do dekoracji chat i ołtarzy, od wieków miała bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie. W Polsce, nasze babki i prababki zbierały jej pączki, liście, korę, a nawet rosnącą na niej hubę, by produkować domowej roboty lekarstwa na przeróżne dolegliwości. Reumatyzm czy przeziębienie leczono nalewką, sok z brzozy oczyszczał krew, a z kory brzozowej robiono dziegieć, który doskonale radził sobie z egzemą, grzybicą i wszelkiego rodzaju liszajami.
http://naturica.pl/c/71/sylveco-kosmetyki.html
Dzisiaj niewiele się zmieniło. Brzoza nadal wykorzystywana jest do leczniczych celów, coraz częściej  w kosmetyce i medycynie. Sok brzozowy i inne produkty na bazie tego drzewa można kupić w sklepach zielarskich. Zanim jednak zadecydujesz, z której opcji skorzystać musisz wiedzieć dlaczego to właśnie brzoza ci pomoże. Otóż dlatego, e że w brzozie znajduje się betulina i kwas betulinowy. Te dwa związki sprawiają, że jest wyjątkowa i niezastąpiona, a jej dodatek sprawia, że kosmetyk działa cuda. Zarówno betulina jak i kwas betulinowy są doskonałymi przeciwutleniaczami, mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwświądowe, regulują wydzielanie sebum, hamują powstawanie zmian trądzikowych oraz pobudzają syntezę kolagenu i elastyny. Dlatego właśnie warto mieć w swojej kosmetyczce kremy z dodatkiem brzozy. Jednak sprawdzajmy dokładnie skład wybranego specyfiku, by się upewnić, że do produkcji zostały wykorzystane surowce naturalne, a nie przetworzone chemicznie koncentraty.
Najszersze wykorzystanie mają liście, z których wyciąg działa moczopędnie, przeciwreumatycznie i wspomaga przemianę materii. Jednak liście są także wykorzystywane do leczenia chorób skóry i włosów. Łuszczyca czy łojotok, to choroby, które nie dość, że są bardzo uciążliwe to dodatkowo, odporne na kosmetyki albo wrażliwe na zawarte w nich konserwanty i sztuczne polepszacze. Dlatego jeżeli cierpisz na jedną z tych dolegliwości stosuj tylko sprawdzone specyfiki. Możesz wybrać się do lasu w poszukiwaniu liści oraz kory brzozy i samodzielnie sporządzić lekarstwo na skórne dolegliwości, albo… wybrać sprawdzone, naturalne kosmetyki brzozowe.


Na koniec, szybkie podsumowanie dlaczego brzoza jest dobra dla skóry, czyli brzoza w pigułce:

  • chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i rakotwórczymi
  • pobudza produkcję elastyny i kolagenu
  • zmniejsza zmiany skórne, obrzęk i likwiduje objawy świądu
  • hamuje rozwój bakterii odpowiadających za trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę

 „Brzoza leczy smutki i depresję, gdy trapią cię jakieś problemy, zwróć się z pomocą do brzozy” – przekonują ekolodzy i miłośnicy przyrody, wierzący w przesądy z dawnych lat. Możesz pójść do lasu, przytulić się do brzozy i szeptać jej do „kory”, by pomogła ci pozbyć się trądziku, albo kupić krem brzozowy i czekać na efekt, który przyjdzie zaskakująco szybko.

1 komentarz:

  1. Miałam okazję wypróbować ten krem i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jego działanie jest rewelacyjne:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...